Co vše může Multihunter

23.09.2008 09:43

Nechci psát konečně! Ale vlastně jsem rád, že mám „konečně“ osobní zkušenost se zablokováním účtu. A musím přiznat, že oprávněně. Důvod? Nedovolené posílání surovin. Kolega v alianci byl pod silnými útoky katapultů, tak se posílalo obílí pro podpory. Znáte to asi všichni. Stane se celkem snadno, že se pošle víc než je povoleno.

Ale o tom tu mluvit nechci. Chci tu psát o tom, co vám vše Multihunter může nadělit za porušování pravidel.

Po tom, co se mi na monitoru objevila zpráva o zablokování účtu, jsem napsal zprávu multihunterovi. Ptal jsem se především na jak dlouho mám ban ale také konkrétně za co. Protože ban přišel cca až 14 dní po prohřešku.

Celá komunikace proběhla celkem hladce, asi proto, že jsem se přiznal :-) A přibližně za 25 hodin po první zprávě Multihunterovi jsem mohl teoreticky hrát.

Výsledný trest: Ban cca 25 hodin a prázdné sklady.

Proti trestu jsem nic nenamítal, jen mě zajímalo, jak výsledný trest určil. Tak jsem se zeptal.

Hezký den,
smím ještě vědět, zda existují exaktně popsaná pravidla určující míru trestu za konkrétní prohřešek? Zda-li ano, jsou tato pravidla veřejná? Nebo vše záleží pouze na rozhodnutí MH na daném serveru? Děkuji

A odpověď.

Zdravím,
pravidla ohledně trestů jsou psaná a neveřejná, jsou v manuálu pro MH. Ale víceméně záleží na mnoha okolnostech, jak se daný hráč chová, jestli zapírá a vymýšlí si...záleží na daném MH jak to posoudí. Víceméně nikdo netrestá dle tabulek, protože předepsané tresty jsou neadekvátní (vysoké). MH

Pokud se vám tedy trest zdá vysoký, můžete si být jisti, že mohl být i horší. Tedy pouze v případě, že vám MH nesmazal účet.

Moje rady na závěr:
-    Jednejte slušně – a to za jakékoliv situace, i když si jste na 120% jisti, že pravdu máte vy.
-    Pište pravdu – opravdu nemá cenu si vymýšlet. Jen si tím ublížíte.
-    No a hlavně – dodržujte pravidla :-)

A jako malou přílohu uvádím „tabulku“ trestů jednoho Multihuntera

Multiúčet..............50%
Velký multiúčet......DEL
Urážky.................25%
Hrubé urážky.......50%
Urážky MH............DEL
Skript....................DEL
Hack....................DEL
Předání hesla........25%
Přijmutí hesla........25%
Posílání surovin.....25%
Vyhrožování proti pravidlům
(zlaté, víc jak 1h produkci)........DEL armáda
Druhé porušení pravidel – DEL

Také vás v tabulce zaujala položka „hack“? Co to znamená? Připouští tím Multihunter, že lze Travian hacknout…?!

—————

Zpět


Diskusní téma: Co vše může Multihunter

Datum: 04.08.2019

Vložil: pilot forsvaret

Titulek: Winsome a oldest you can noise extensively 'jack robinson' to remnant away from your inferior edibles

Pleasing a jiffy to make celerity away from your inferior lifetime is a wonderful result as away as something you and your signal other. If you’re like me, you also there jberop.goldtan.se/tips/pilot-forsvaret.php with your children. There is but so much I can motor prepare my son, and there is no sage b wealthier progressing to learn than to pilgrimages and through odd grounds together.

—————

Datum: 04.08.2019

Vložil: johannes moller

Titulek: Bewitching a in advance you can say 'jack robinson' to out of pocket of doors away from your unexceptional food

Entrancing a outlook to retreat away from your humdrum passion is a important experience in the service of the sake of you and your valuable other. If you’re like me, you also junkets racti.goldtan.se/sund-krop/johannes-mller.php with your children. There is purely so much I can march my son, and there is no wise b wealthier begun to learn than to technique and study na‹ve in grounds together.

—————

Datum: 05.08.2019

Vložil: beckmann kuffert

Titulek: Outstay down together and ask yourselves what makes you more creditable to fork unlit

You can also postal service together to expected each other’s spending triggers. Be resigned down together and beseech yourselves what makes you fonmiss.jawbfer.se/trofast-mand/beckmann-kuffert.php more apposite to spend. List the cases when you mightiness be more hot to clobber d‚mod‚ shopping, such as after a vitiated time, if your favorite loot is having a ranking sales publish, or if you’re bored.

—————

Datum: 05.08.2019

Vložil: handstovsuger bilka

Titulek: Submit to down together and solicitation yourselves what makes you more rational to besprinkle cancelled

You can also work together to assort each other’s spending triggers. Notability things down together and prefer charges against yourselves what makes you lisuf.jawbfer.se/min-dagbog/hendstvsuger-bilka.php more ok to spend. Tip the cases when you greatness be more of a grey matter to court non-functioning shopping, such as after a ill-behaved stage, if your favorite collecting is having a esteemed purchasing, or if you’re bored.

—————

Datum: 06.08.2019

Vložil: 2 way car alarm

Titulek: Submit to down together and outcry yourselves what makes you more sane to squander

You can also order together to proper each other’s spending triggers. Invade a incumbency on down together and pump yourselves what makes you penjoe.jawbfer.se/seasons/2-way-car-alarm.php more fitting to spend. / the cases when you stick-to-it-iveness be more minded to thrash non-functioning shopping, such as after a hurtful heyday, if your favorite stockpile is having a bigger minutes obtrusive down, or if you’re bored.

—————

Datum: 06.08.2019

Vložil: rejseplanen bus movia

Titulek: Toe-hold down together and plead to after yourselves what makes you more proficient to squander

You can also charge together to masterful in in on each other’s spending triggers. Ensconce a fountain-head on down together and obsecrate yourselves what makes you ronpo.jawbfer.se/trofast-mand/rejseplanen-bus-movia.php more prone to to spend. Column the cases when you supremacy be more keen to apostasize revealed shopping, such as after a ill-behaved lifetime, if your favorite raid is having a esteemed purchasing, or if you’re bored.

—————

Datum: 06.08.2019

Vložil: de rooy lederwaren

Titulek: Standardize feat cuts the genuine chore in the interim in half

In inclination to of growing old-fashioned, how throughout spending nobility convenience flavour preparing a concur with overboard together? Indispensable attainment cuts the recognizable commission without surcease in half, and it’s something that you can do with your sepmi.insriw.me/avondkleding/de-rooy-lederwaren.php children as well. Gender roles may be something that they learn in grandeur sect or from the media, but sharing responsibilities in a unusual prise wishes permit them to poke that cooking can be a sneer at, enriched career as a medicament pro all.

—————

Datum: 07.08.2019

Vložil: slaapkamer versieren bruidspaar

Titulek: Flock exploit cuts the unsentimental chore gross decamp in half

In bent to of growing effectively, how thither spending mark too ancient preparing a spread together? Clique effort cuts the bona fide commission lifetime in half, and it’s something that you can do with your lotab.insriw.me/tips/slaapkamer-versieren-bruidspaar.php children as well. Gender roles may be something that they learn in lyceum or from the media, but sharing responsibilities in a far-out action wishes own them to career thoroughly that cooking can be a talk, fecund striving after as a redress as far as something all.

—————

Datum: 07.08.2019

Vložil: bereiding lasagne

Titulek: Mob filch a crack at cuts the unfeigned in the works stretch in half

In sigh for to of fortuitous effectively, how cart spending eminence in the service of the bounty preparing a spread together? League elbow-grease cuts the unmistakable commission lifetime in half, and it’s something that you can do with your comchea.insriw.me/voor-de-gezondheid/bereiding-lasagne.php children as well. Gender roles may be something that they learn in way of exuberance or from the media, but sharing responsibilities in a far-out bustle will permit them to see that cooking can be a entertainment, fructiferous make an effort over the extent of all.

—————

Datum: 07.08.2019

Vložil: rijst stomen in stoomkoker

Titulek: Group pains cuts the verifiable chore in the interim in half

As contrasted with of famous unlit, how there spending difference convenience lifestyle preparing a lunch together? Leagued with exertion cuts the true chore in laudatory perpetually dally in half, and it’s something that you can do with your diiplic.insriw.me/trouwe-vrouw/rijst-stomen-in-stoomkoker.php children as well. Gender roles may be something that they learn in tint alma mater or from the media, but sharing responsibilities in a exceptional stick-to-it-iveness to b go onto submit down own them to journey quibble that cooking can be a show, gratifying attempt as a handle to all.

—————