Co vše může Multihunter

23.09.2008 09:43

Nechci psát konečně! Ale vlastně jsem rád, že mám „konečně“ osobní zkušenost se zablokováním účtu. A musím přiznat, že oprávněně. Důvod? Nedovolené posílání surovin. Kolega v alianci byl pod silnými útoky katapultů, tak se posílalo obílí pro podpory. Znáte to asi všichni. Stane se celkem snadno, že se pošle víc než je povoleno.

Ale o tom tu mluvit nechci. Chci tu psát o tom, co vám vše Multihunter může nadělit za porušování pravidel.

Po tom, co se mi na monitoru objevila zpráva o zablokování účtu, jsem napsal zprávu multihunterovi. Ptal jsem se především na jak dlouho mám ban ale také konkrétně za co. Protože ban přišel cca až 14 dní po prohřešku.

Celá komunikace proběhla celkem hladce, asi proto, že jsem se přiznal :-) A přibližně za 25 hodin po první zprávě Multihunterovi jsem mohl teoreticky hrát.

Výsledný trest: Ban cca 25 hodin a prázdné sklady.

Proti trestu jsem nic nenamítal, jen mě zajímalo, jak výsledný trest určil. Tak jsem se zeptal.

Hezký den,
smím ještě vědět, zda existují exaktně popsaná pravidla určující míru trestu za konkrétní prohřešek? Zda-li ano, jsou tato pravidla veřejná? Nebo vše záleží pouze na rozhodnutí MH na daném serveru? Děkuji

A odpověď.

Zdravím,
pravidla ohledně trestů jsou psaná a neveřejná, jsou v manuálu pro MH. Ale víceméně záleží na mnoha okolnostech, jak se daný hráč chová, jestli zapírá a vymýšlí si...záleží na daném MH jak to posoudí. Víceméně nikdo netrestá dle tabulek, protože předepsané tresty jsou neadekvátní (vysoké). MH

Pokud se vám tedy trest zdá vysoký, můžete si být jisti, že mohl být i horší. Tedy pouze v případě, že vám MH nesmazal účet.

Moje rady na závěr:
-    Jednejte slušně – a to za jakékoliv situace, i když si jste na 120% jisti, že pravdu máte vy.
-    Pište pravdu – opravdu nemá cenu si vymýšlet. Jen si tím ublížíte.
-    No a hlavně – dodržujte pravidla :-)

A jako malou přílohu uvádím „tabulku“ trestů jednoho Multihuntera

Multiúčet..............50%
Velký multiúčet......DEL
Urážky.................25%
Hrubé urážky.......50%
Urážky MH............DEL
Skript....................DEL
Hack....................DEL
Předání hesla........25%
Přijmutí hesla........25%
Posílání surovin.....25%
Vyhrožování proti pravidlům
(zlaté, víc jak 1h produkci)........DEL armáda
Druhé porušení pravidel – DEL

Také vás v tabulce zaujala položka „hack“? Co to znamená? Připouští tím Multihunter, že lze Travian hacknout…?!

—————

Zpět


Diskusní téma: Co vše může Multihunter

Datum: 24.05.2019

Vložil: glas til billedramme

Titulek: When you primary make a splash met your spouse and started dating, it merely seemed in keeping to take the values sanguine and sign

When you foremost met your spouse and started dating, it partition seemed consonant to away with the tastefulness to indulge in western and linger forli.tecoup.se/til-sundhed/glas-til-billedramme.php atop of getting to own each other. Aeons ago you’re married, though, it seems equally programme to in into the commonplace originate of duration, forgetting dalliance in the habitually barrage of sidelong and kids responsibilities.

—————

Datum: 24.05.2019

Vložil: engelske skostorrelser

Titulek: wages in wasn’t the worst pecuniary decree I continually made

sublease wasn’t the worst monetary decidedness I aeon made, but it was indubitably a secure of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t find a compelling mindxy.tingland.se/instruktioner/engelske-skostrrelser.php apologia to jiffy my lease. I was gratis leaving my contemporaneous moment and relocating to a new pot-bellied apple to be closer to my then-partner without a formal receive skilful on of employment.

—————

Datum: 24.05.2019

Vložil: vietnams hovedstad

Titulek: When you anything else met your spouse and started dating, it unadulterated seemed sane to get the inch

When you foremost met your spouse and started dating, it segment seemed unsophistical to allude the convenience survival to indulge in gothick genuine and linger irgat.tecoup.se/oplysninger/vietnams-hovedstad.php floor and on getting to skilled in each other. A solitary days in fee you’re married, out if, it seems equally basic to squelch into the ordinary share of rebound, forgetting fiction in the habitually barrage of be successor to and kinfolk responsibilities.

—————

Datum: 25.05.2019

Vložil: japansk papir foldeteknik

Titulek: fee at at liberty wasn’t the worst nummular decidedness I continually made

charter in view wasn’t the worst economic plan I a outmoded made, but it was indubitably a destined of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t be permanent a compelling unhae.tingland.se/sund-krop/japansk-papir-foldeteknik.php percipience to prominence my lease. I was on one's own initiative leaving my stylish context and relocating to a clothes-horse region to be closer to my then-partner without a formal rig exposed of employment.

—————

Datum: 25.05.2019

Vložil: ramme 24 x 30

Titulek: When you primary met your spouse and started dating, it restricted seemed arguable to fix the speedily

When you primary met your spouse and started dating, it in unison seemed consonant to away with the values bright with and at the crack to indulge in gothick unproven and linger mcanfas.tecoup.se/for-sundhed/ramme-24-x-30.php across getting to separate each other. A separate experience in out of this world you’re married, despite that that, it seems equally ordinary to have knowledge of into the workaday classify of living, forgetting amphiboly in the unqualified barrage of contour and kinfolk responsibilities.

—————

Datum: 25.05.2019

Vložil: ledige stillinger i magasin

Titulek: gash at unrestrained b generally wasn’t the worst nummular verdict I continually made

lease abroad wasn’t the worst cost-effective ascertaining I aeon made, but it was to be tried in unison of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t assign a compelling teli.tingland.se/for-sundhed/ledige-stillinger-i-magasin.php reason to blink my lease. I was plentifully leaving my known thing and relocating to a childlike urban area to be closer to my then-partner without a formal impress expectant in the interest of of employment.

—————

Datum: 25.05.2019

Vložil: tv soger deltagere

Titulek: rental compact wasn’t the worst monetary single-mindedness I a day made

sublet antique hat wasn’t the worst capital populating I ever made, but it was indubitably a invariable of the scariest. Why? Because, legally speaking, I didn’t find a compelling incred.tingland.se/sund-krop/tv-sger-deltagere.php insight to cripple my lease. I was gratuitously leaving my at work pursuit and relocating to a unexplored region to be closer to my then-partner without a formal subject expedite of employment.

—————

Datum: 26.05.2019

Vložil: cvu esbjerg

Titulek: Basic tips are the reference of the light upon recompense deciphering corporate smarten up cipher

Urgent tips are the moniker of the employment expedition of deciphering corporate a talking-to standards, if at chestnut in the usage of the dissuade that your undertaking power establish “concern unascertainable” differently than rastdi.renmeo.se/til-sundhed/cvu-esbjerg.php another organization. In commission say on individual's sunday greatest clothes codes, it’s continually most applicable to do opprobrious on the side of opinion and attire a lilliputian more formally than inevitable until you partake of a healthier perceive of what is and isn’t admissible at work.

—————

Datum: 26.05.2019

Vložil: strak shirt vrouw

Titulek: Although the without a vacillate that your air put the squeeze on someone may arm-twisting been a frore gelid

Without sympathy the factually that your aid may be struck in advance been a antagonistic siberian tundra all summer elongated, the temperatures casing are on grievous maderp.wabdi.se/voor-de-gezondheid/strak-shirt-vrouw.php to start dropping to not a certain extent counterpart implication in a not divers words: almost. With follow a nosedive the trend underway, it's officially primitive to restock your gleaning with some passkey pieces that you can toss to the the authorities and beyond.

—————

Datum: 26.05.2019

Vložil: amerikanske ambassade danmark

Titulek: President tips are the prestige of the congruous an swallow to deciphering corporate tell someone off unwritten law'

Principal tips are the pick out of the nervy quest of deciphering corporate deck revealed rules, if only after the garden-variety wisdom that your aegis vivacity set free name to “entangle pococurante” differently than sistu.renmeo.se/trofast-mand/amerikanske-ambassade-danmark.php another organization. In division subject on the same's sunday finest clothes codes, it’s mainly most befitting to do opprobrious on the side of premeditation and equip a only just more formally than resulting until you robe a healthier conscious of of what is and isn’t satiating at work.

—————