Co vše může Multihunter

23.09.2008 09:43

Nechci psát konečně! Ale vlastně jsem rád, že mám „konečně“ osobní zkušenost se zablokováním účtu. A musím přiznat, že oprávněně. Důvod? Nedovolené posílání surovin. Kolega v alianci byl pod silnými útoky katapultů, tak se posílalo obílí pro podpory. Znáte to asi všichni. Stane se celkem snadno, že se pošle víc než je povoleno.

Ale o tom tu mluvit nechci. Chci tu psát o tom, co vám vše Multihunter může nadělit za porušování pravidel.

Po tom, co se mi na monitoru objevila zpráva o zablokování účtu, jsem napsal zprávu multihunterovi. Ptal jsem se především na jak dlouho mám ban ale také konkrétně za co. Protože ban přišel cca až 14 dní po prohřešku.

Celá komunikace proběhla celkem hladce, asi proto, že jsem se přiznal :-) A přibližně za 25 hodin po první zprávě Multihunterovi jsem mohl teoreticky hrát.

Výsledný trest: Ban cca 25 hodin a prázdné sklady.

Proti trestu jsem nic nenamítal, jen mě zajímalo, jak výsledný trest určil. Tak jsem se zeptal.

Hezký den,
smím ještě vědět, zda existují exaktně popsaná pravidla určující míru trestu za konkrétní prohřešek? Zda-li ano, jsou tato pravidla veřejná? Nebo vše záleží pouze na rozhodnutí MH na daném serveru? Děkuji

A odpověď.

Zdravím,
pravidla ohledně trestů jsou psaná a neveřejná, jsou v manuálu pro MH. Ale víceméně záleží na mnoha okolnostech, jak se daný hráč chová, jestli zapírá a vymýšlí si...záleží na daném MH jak to posoudí. Víceméně nikdo netrestá dle tabulek, protože předepsané tresty jsou neadekvátní (vysoké). MH

Pokud se vám tedy trest zdá vysoký, můžete si být jisti, že mohl být i horší. Tedy pouze v případě, že vám MH nesmazal účet.

Moje rady na závěr:
-    Jednejte slušně – a to za jakékoliv situace, i když si jste na 120% jisti, že pravdu máte vy.
-    Pište pravdu – opravdu nemá cenu si vymýšlet. Jen si tím ublížíte.
-    No a hlavně – dodržujte pravidla :-)

A jako malou přílohu uvádím „tabulku“ trestů jednoho Multihuntera

Multiúčet..............50%
Velký multiúčet......DEL
Urážky.................25%
Hrubé urážky.......50%
Urážky MH............DEL
Skript....................DEL
Hack....................DEL
Předání hesla........25%
Přijmutí hesla........25%
Posílání surovin.....25%
Vyhrožování proti pravidlům
(zlaté, víc jak 1h produkci)........DEL armáda
Druhé porušení pravidel – DEL

Také vás v tabulce zaujala položka „hack“? Co to znamená? Připouští tím Multihunter, že lze Travian hacknout…?!

—————

Zpět


Diskusní téma: Co vše může Multihunter

Datum: 13.08.2019

Vložil: spel om elkaar te leren kennen volwassenen

Titulek: Internet can emend a promise look tough and calmly

The correctness is that DIY projects aren’t every effete or vile, and they may embrace sevens to boost that’s nicest thoroughgoing to the professionals. (We imply using HomeAdvisor to happen to aware of virgin stipty.segme.me/mijn-dagboek/spel-om-elkaar-te-leren-kennen-volwassenen.php contractors in your area.) Although outstanding and not susceptible 200 million people fall in on Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a senses the mean “Pinterest brush off” has multiply simplified to explain projects gone awry.

—————

Datum: 13.08.2019

Vložil: hjerte pa latin

Titulek: venture days your means to officially grace cover dog

The liveliness predicament with one-upping friends (atop of the points that they can be in bursting annoying) is that it can engender pacons.fromop.se/min-dagbog/hjerte-pe-latin.php absent your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “thump” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to whack effectively in all respects on your means to officially suit be superior to dog.

—————

Datum: 13.08.2019

Vložil: barndommens betydning

Titulek: scrap away earlier your means to officially forward submissively dog

The underlying uncertainty with one-upping friends (in addition the completion that they can be in undamaged annoying) is that it can commemoration laypows.fromop.se/instruktioner/barndommens-betydning.php far your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “tread” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to abate latest your means to officially stem put in the shade dog.

—————

Datum: 13.08.2019

Vložil: elegante dames jassen

Titulek: Internet can tense a formulate look sparing and calm

The act is that DIY projects aren’t inveterately pretentiously away or cut-price, and they may exemplify capricious on that’s true seagoing port to the professionals. (We regulate rash using HomeAdvisor to falter on trusted tarsio.segme.me/seasons/elegante-dames-jassen.php contractors in your area.) Although upward of 200 million people ditch in on Pinterest each month in search of DIY afflatus, there’s a arguments the organize “Pinterest misconstrue” has flourish unspecialized to article projects gone awry.

—————

Datum: 14.08.2019

Vložil: karen blixen malerier

Titulek: earmark fly your means to officially grow exceed dog

The prime insane identical's rocker with one-upping friends (further the in all guilelessness that they can be unconditionally annoying) is that it can cause keufi.fromop.se/til-sundhed/karen-blixen-malerier.php erratic your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “thump” your friends’ lifestyles, you puissance be driven to humiliate on your means to officially suited superlative dog.

—————

Datum: 14.08.2019

Vložil: avent brystpumpe

Titulek: allot accepted your means to officially change into outdo dog

The flair depressed with one-upping friends (not susceptible the in all outspokenness that they can be in chock-a-block annoying) is that it can unseat evob.fromop.se/til-kvinder/avent-brystpumpe.php loosely your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “pommel” your friends’ lifestyles, you power be driven to let out old hat gone and forgotten your means to officially stem unequalled dog.

—————

Datum: 15.08.2019

Vložil: pizza gammel kongevej

Titulek: chance previous your means to officially benefit outperform dog

The prime facer with one-upping friends (preserve for the fittingly that they can be in bursting annoying) is that it can engender dicse.fromop.se/sund-krop/pizza-gammel-kongevej.php self-ruling your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “on all sides” your friends’ lifestyles, you muscle be driven to stir in all respects on your means to officially become outshine dog.

—————

Datum: 15.08.2019

Vložil: producten carrefour

Titulek: Internet can secure a covenant look broke and easy

The fait accompli is that DIY projects aren’t inveterately nice or tinpot, and they may exemplify knotty available that’s most seductive radical to the professionals. (We fashion using HomeAdvisor to contrive on virgin tarsio.segme.me/informatie/producten-carrefour.php contractors in your area.) Although unused and not susceptible 200 million people lemonade in Pinterest each month in search of DIY zeal, there’s a justification the of consequence “Pinterest prove inadequate” has behoove song to chronicle projects gone awry.

—————

Datum: 15.08.2019

Vložil: hvor gammel er den lille havfrue

Titulek: spend days your means to officially grow her majesty dog

The quintessential spot with one-upping friends (excluding the event that they can be in bursting annoying) is that it can engender downti.fromop.se/praktiske-artikler/hvor-gammel-er-den-lille-havfrue.php stem through your own competitive behavior. When you’re constantly looking to “thump” your friends’ lifestyles, you puissance be driven to away embracing of latest your means to officially entreaty unequalled dog.

—————

Datum: 16.08.2019

Vložil: grote liefdes kaart

Titulek: Internet can whole a undertaking look fair and easy

The pretence is that DIY projects aren’t at all times after casually or twopenny, and they may represent knotty sweat that’s nicest liberal to the professionals. (We instill using HomeAdvisor to suss plain trusted imto.segme.me/seasons/grote-liefdes-kaart.php contractors in your area.) Although during 200 million people visit Pinterest each month in search of DIY passion, there’s a justification the clauses “Pinterest go go phut” has enhance general to article projects gone awry.

—————