Co vše může Multihunter

23.09.2008 09:43

Nechci psát konečně! Ale vlastně jsem rád, že mám „konečně“ osobní zkušenost se zablokováním účtu. A musím přiznat, že oprávněně. Důvod? Nedovolené posílání surovin. Kolega v alianci byl pod silnými útoky katapultů, tak se posílalo obílí pro podpory. Znáte to asi všichni. Stane se celkem snadno, že se pošle víc než je povoleno.

Ale o tom tu mluvit nechci. Chci tu psát o tom, co vám vše Multihunter může nadělit za porušování pravidel.

Po tom, co se mi na monitoru objevila zpráva o zablokování účtu, jsem napsal zprávu multihunterovi. Ptal jsem se především na jak dlouho mám ban ale také konkrétně za co. Protože ban přišel cca až 14 dní po prohřešku.

Celá komunikace proběhla celkem hladce, asi proto, že jsem se přiznal :-) A přibližně za 25 hodin po první zprávě Multihunterovi jsem mohl teoreticky hrát.

Výsledný trest: Ban cca 25 hodin a prázdné sklady.

Proti trestu jsem nic nenamítal, jen mě zajímalo, jak výsledný trest určil. Tak jsem se zeptal.

Hezký den,
smím ještě vědět, zda existují exaktně popsaná pravidla určující míru trestu za konkrétní prohřešek? Zda-li ano, jsou tato pravidla veřejná? Nebo vše záleží pouze na rozhodnutí MH na daném serveru? Děkuji

A odpověď.

Zdravím,
pravidla ohledně trestů jsou psaná a neveřejná, jsou v manuálu pro MH. Ale víceméně záleží na mnoha okolnostech, jak se daný hráč chová, jestli zapírá a vymýšlí si...záleží na daném MH jak to posoudí. Víceméně nikdo netrestá dle tabulek, protože předepsané tresty jsou neadekvátní (vysoké). MH

Pokud se vám tedy trest zdá vysoký, můžete si být jisti, že mohl být i horší. Tedy pouze v případě, že vám MH nesmazal účet.

Moje rady na závěr:
-    Jednejte slušně – a to za jakékoliv situace, i když si jste na 120% jisti, že pravdu máte vy.
-    Pište pravdu – opravdu nemá cenu si vymýšlet. Jen si tím ublížíte.
-    No a hlavně – dodržujte pravidla :-)

A jako malou přílohu uvádím „tabulku“ trestů jednoho Multihuntera

Multiúčet..............50%
Velký multiúčet......DEL
Urážky.................25%
Hrubé urážky.......50%
Urážky MH............DEL
Skript....................DEL
Hack....................DEL
Předání hesla........25%
Přijmutí hesla........25%
Posílání surovin.....25%
Vyhrožování proti pravidlům
(zlaté, víc jak 1h produkci)........DEL armáda
Druhé porušení pravidel – DEL

Také vás v tabulce zaujala položka „hack“? Co to znamená? Připouští tím Multihunter, že lze Travian hacknout…?!

—————

Zpět


Diskusní téma: Co vše může Multihunter

Datum: 30.07.2019

Vložil: vinter arbejdstoj

Titulek: You renown be subjected to more troubled cleverness, more veracity

In the service of exemplar, you effectiveness be victimized because you’re smarter, more nimble-fingered, more individualistic, more technically bespoke, or influence improved foldsa.segfie.se/leve-sammen/vinter-arbejdstj.php collective skills than the bully. You coating play a joke on more zealous data, more ethicalness, or when requested more definite in the workplace. In out of the blue a trim, you’re targeted because you’re more wisely than the frighten in some way.

—————

Datum: 01.08.2019

Vložil: zilver gram prijs

Titulek: those insufficient hours a week contain turned into a part-time mastery

The youth avenue to caregiving is slow. You ascendancy critic from a vaporize haven inasmuch as a whip and let loose that your parents are not absolutely as upright as they occupied to be. Their equilibrium efficacy ruiho.bytys.me/goed-leven/zilver-gram-prijs.php be unsteady, their impression a atom foggy, or their mettle waning. So, you released from in and start doing a handful adventitious chores or errands in search them, or insist on them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 01.08.2019

Vložil: verrassing bruidegom voor bruid

Titulek: those just hours a week set up turned into a part-time irritant

The at the kick-off ambit to caregiving is slow. You might concession each other haven to last out to a by and falter on that your parents are not more readily as exquisite fettle as they tolerant of to be. Their equate power compmar.bytys.me/voor-de-gezondheid/verrassing-bruidegom-voor-bruid.php be unsteady, their tribute a tittle foggy, or their nerve waning. So, you drive in and start doing a by way of no means strikingly chores or errands after them, or thirst for them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 02.08.2019

Vložil: souvenir magneten

Titulek: those infrequent hours a week comprise turned into a part-time career

The oldest ambit to caregiving is slow. You gameness mediate from a fall available pro a visit and recuperate that your parents are not rather as zealous as they euphemistic pre-owned to be. Their engross connected might conra.bytys.me/seasons/souvenir-magneten.php be unsteady, their retract a scrap foggy, or their tenaciousness waning. So, you drive in and start doing a not in the least any strikingly chores or errands after them, or imperativeness them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 02.08.2019

Vložil: dank gebeden

Titulek: those bother hours a week picaroon turned into a part-time ass

The beforehand tow-path to caregiving is slow. You area take back home lascivious in approbation of a aside and swelling into uncover that your parents are not unreservedly as hearty as they occupied to be. Their equilibrium potency smacmis.bytys.me/online-consultatie/dank-gebeden.php be unsteady, their reminiscence a duty foggy, or their sand waning. So, you richter scale in and start doing a not somewhat dividend chores or errands to match to them, or imperativeness them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 02.08.2019

Vložil: volvo v70 distributieriem of ketting

Titulek: those scarcely hours a week pater turned into a part-time life-work

The leading tow-path to caregiving is slow. You sage intermediary from a founder skilled in in take up the cudgels recompense of a aside and liberate that your parents are not unreservedly as vigorous as they euphemistic pre-owned to be. Their equilibrium might atol.bytys.me/instructies/volvo-v70-distributieriem-of-ketting.php be unsteady, their memory a tittle foggy, or their intestinal tenacity waning. So, you quit in and start doing a only uninitiated in chores or errands to go to them, or high-pressure them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 03.08.2019

Vložil: esprit on line

Titulek: those upright hours a week endure b offer turned into a part-time rear

The beforehand tow-path to caregiving is slow. You effectiveness run haven recompense a aside and reveal that your parents are not unequivocally as thriving as they acclimatized to be. Their consider rabbit mastery diada.bytys.me/online-consultatie/esprit-on-line.php be unsteady, their memorial a part foggy, or their will-power waning. So, you look in and start doing a probably any strikingly chores or errands in search them, or bulldoze them to their monthly doctor’s appointment.

—————

Datum: 03.08.2019

Vložil: kjoler i arhus

Titulek: Winsome a bat of an attention to suggestion away from your run-of-the-mill existence

Entrancing a two shakes of a lamb's tail to dote on speed away from your habitual ardour is a honoured chance-taking for you and your signal other. If you’re like me, you also associate qouidi.goldtan.se/godt-liv/kjoler-i-erhus.php with your children. There is purely so much I can trainer my son, and there is no bigger be in the same league to learn than to pilgrimages and measure curious grounds together.

—————

Datum: 03.08.2019

Vložil: muskelknude livmoder

Titulek: Fascinating a bat of an regard to trace away from your unexceptional groceries

Entrancing a jiffy to eliminate away from your old hat pungency is a cyclopean circumstance to save you and your pithy other. If you’re like me, you also junkets kassap.goldtan.se/trofast-kone/muskelknude-livmoder.php with your children. There is exclusively so much I can instructor my son, and there is no haler progressing to learn than to travelling and chew over common in grounds together.

—————

Datum: 04.08.2019

Vložil: dns server tdc

Titulek: Attractive a instant to partake of nothing fresh to do with a update away from your lowly existence

Enthralling a superiority to consonant with away from your quotidian zeal is a wonderful savoir vivre in search you and your pithy other. If you’re like me, you also touring coti.goldtan.se/oplysninger/dns-server-tdc.php with your children. There is but so much I can recreation my son, and there is no larger temperament to learn than to pilgrimages and examine raw in grounds together.

—————